Kompozicioni “daMar” nga Daria Andovska në një festival në Serbi

од admin_kult

Në Beograd, në hapjen ceremoniale të edicionit të 31-të të festivalit International Review of Composers, u interpretua kompozicioni “daMar” për solo violë dhe orkestër harqesh nga kompozitorja maqedonase Daria Andovska.

Përzgjedhësi dhe kompozitori i njohur, prof. Dr. Branka Popoviq, mbi 370 kompozime, të ardhura në konkursin për edicionin vjetor të Tribunës Ndërkombëtare të Kompozitorëve në Beograd, Serbi, zgjodhi 50 kompozimet më të mira dhe më interesante të autorëve nga Serbia, Irlanda Veriore, Mali i Zi, Belgjika, Koreja e Jugut, SHBA, Italia, Kroacia, Argjentina, Portugalia, Tajvani dhe vetëm një përbërje nga Maqedonia e Veriut – “daMar”.

Në hapje të festivalit, Sasha Mirkoviq dhe Ansambli “Metamorfozis”, fitues të çmimit “Aleksandar Pavloviq” nga Unioni i Kompozitorëve të Serbisë, për një kontribut të veçantë dhe afirmim të muzikës serbe, të cilët këtë vit, në festivalin Pantopia në Berlin të Gjermanisë interpretuan kompozimin “daMar” nga Daria Andovska si kompozimi i vetëm maqedonas në repertorin e tyre.

Daria Andovska është profesoreshë e rregullt në Fakultetin e Muzikës, ku nga 1 tetori është edhe dekane e fakultetit.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе