Performanca e Orkestrës nacionale të xhazit në “The Balkan Jazz Showcase – 2024” në Tiranë

од admin_kult

Më 12 maj, Orkestra Kombëtare e Jazz-it do të performojë në festivalin “Balkan Jazz Showcase – 2024”, i cili zhvillohet nga data 10 deri më 12 maj në sallën “Black Box” të Universitetit të Arteve në Tiranë.

Ky prezantim koncert është i pari nga disa shfaqje jashtë vendit tonë që do të pasojnë në periudhën e ardhshme, përmes të cilave Orkestra do të prezantohet para publikut në disa vende të Ballkanit.

Festivali “Balkan Jazz Showcase – 2024”, i cili organizohet nga shoqëria shqiptare e xhazit, ka këtë vit edicionin e katërt. Në të dyja mbrëmjet e festivalit do të performojnë: orkestra “NisVille” nga Serbia, Sara Jovoviq Trio nga Mali i Zi, “Sethstat Quintet” nga Maqedonia e Veriut, “Gypseons Trio” nga Greqia, “Leo Richartz Trio” nga Gjermania, Alba Dajlani & AJS. Kuarteti nga Shqipëria, si dhe Orkestra Kombëtare e Xhazit.

Përveç pjesëmarrësve nga Gjermania, ky event do të bashkojë disa nga muzikantët më të talentuar të xhazit nga Ballkani dhe paraqet një mundësi për shkëmbim kulturor dhe promovim të pasurisë së muzikës xhaz në këtë rajon.

Festivali “Balkan Jazz Showcase – 2024” do të mbledhë edhe drejtorë festivalesh nga vende të ndryshme, ndërsa të ftuar specialë janë njerëzit kryesorë të Shoqatës së Xhazit të Kinës. Ky bashkëpunim siguron jo vetëm shkëmbim kulturor, por edhe projekte të mundshme në kuadër të programeve të Evropës Krijuese dhe Ballkanit Perëndimor, si dhe promovimin e skenës ballkanike të xhazit në festivale në qytetet kineze: Pekin, Shangai, Guangzhou dhe Chengdu.

Përveç shfaqjeve muzikore, ngjarja përfshin gjithashtu ekspozitën “Drumsville – Evolution of the New Orleans Beat”, një dhuratë nga Muzeu i Xhazit të New Orleans.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе