Ekspozita “Inspirime kimono” e kostumografit dhe regjisorit të njohur Bllagoj Micevski

од admin_kult

Në Muzeun e Qytetit të Shkupit në mbrëmje (10 maj) në ora 19:30 do të hapet ekspozita “Inspirime kimono” e kostumografit dhe regjisorit të njohur Bllagoj Micevski.

Ekspozita përfshin kostume të dizenjuara të frymëzuara nga kimonoja tradicionale japoneze që janë tërhequr nga depoja e Teatrit Kombëtar nga Manastiri nga shfaqjet në të cilat janë përdorur si dhe kimonot e bëra pikërisht për këtë rast.

Me këtë edicion të Shkupit të ekspozitës “Inspirime Kimono”, që pason prezantimin e ekspozitës në Manastir, organizatorët e manifestimit, PAGODA, bëjnë të ditur se qëllimi është që programi kulturor i qytetit të pasurohet me më shumë ngjarje gjatë vitit dhe të shënohen 30 vjet nga vendosja e marrëdhënieve dypalëshe ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Japonisë.

Ekspozita mbështetet nga Ambasada e Japonisë në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe organizohet nga PAGODA.

Bllagoj Micevski është kostumograf, stilist, skenograf, regjisor dhe drejtor artistik. Ai diplomoi për dizajn tekstili dhe veshje në Fakultetin Teknologjik në Universitetin e Zagrebit në vitin 1991, ku filloi karrierën e tij. Ai është fitues i 14 çmimeve për kostumografi dhe karriera e tij e pasur është dekoruar me shfaqje të shumta. Shfaqja e tij “Pa panik” është vlerësuar me Çmimin e Madh dhe është një nga tri shfaqjet në TN Manastir me 100 shfaqje. Ai bashkëpunoi me regjisorë dhe punëtorë të teatrit më të mirë në Maqedoni, Ballkan e më gjerë.

Ekspozita do të jetë në dispozicion të publikut të Shkupit deri më 14 maj.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе