PMG JAZZ / SETH STAT në Festivalin e Jazz-it të Tiranës

од admin_kult

Një performancë e jashtëzakonshme në Tiranë nga JAZZ, formacioni SETH STAT. Gjithçka që Oliver Belopeta mbolli në kulturën maqedonase në dyzet vitet e fundit me punën e tij të madhe dhe të jashtëzakonshme në Festivalin e Xhazit të Shkupit, sot fillon të japë fryte serioze.

Një prej tyre është produksioni PMG JAZZ dhe artistët e tij. Mbrëmjen e djeshme në “Akademinë e Arteve” të Tiranës u mbajt nata e parë e Festivalit të Xhazit të Tiranës, ku grupi maqedonas SETH STAT performoi në mënyrë të mrekullueshme. “Në orët e vona të mbrëmjes këtu në Tiranë, muzika e tyre bënte foto hipnotike me erën e netëve të Shkupit. Ndonjëherë, duket si diçka nga një film Jarmusch ose Almodóvar. Muzikantët tanë performuan me shumë besim dhe stil botëror. Kjo ishte surprizë e madhe për audiencën tiranase, e cila e shpërbleu me duartrokitje dhe vëmendje”, njoftuan nga QIK maqedonase në Tiranë.

Qendra Kulturore dhe Informative Maqedonase në Tiranë shpall për të dielën, më 12 maj 2024 në të njëjtin festival, një shfaqje të “Orkestrës Kombëtare të Xhazit” të sapoformuar.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе