Ministrja e Kulturës Bisera Kostadinovska – Stojçevska mori pjesë në hapjen e manifestimit muzikor kulturo-artistik “Shkolla e Shkupit”

од admin_kult

Ministrja e Kulturës Bisera Kostadinovska – Stojçevska mori pjesë në hapjen e Manifestimit muzikor Kulturo-Artistik “Shkolla e Shkupit” që filloi mbrëmë në Shkup.

Ministrja Stojçevska në aplikimin e saj edhe një herë theksoi mbështetjen e Ministrisë së Kulturës në realizimin e këtij manifestimi të ri, ku ndër të tjera theksoi se: Shkollat e Shkupit kanë mbështetjen e Ministrisë së Kulturës. Kjo mbështetje mund të mos jetë e vogël në këtë moment, por është modeste në raport me atë që marrim.

Faleminderit edhe Institutit Francez, i cili prej gati 5 dekadash ka kontribuar në cilësinë e bashkëpunimit tonë gjithashtu  faleminderit edhe Komisionit Evropian për mbështetjen e programit” Evropa krijuese”që ka mbështetur këtë projekt.

Falë mundësisë për të falënderuar themeluesit e Projektit Fejm, francezët të cilët konsiderohen nga ne, ku në studion e Shkupit, me muzikantë maqedonas, prodhojnë muzikë të cilësisë së përsosur për filma, seriale dhe ngjarje të shumta botërore.

Shkupi ka mikroklimë dhe verë të nxehtë. Dhe për shkak se nuk është e shëndetshme të digjesh nga dielli, vera kulturore e Shkupit le të jetë hija jonë, e jona hije kulturore para vjeshtës së pasigurt dhe dimrit të gjatë.

Me fjalët e legjendarit “Bukë e kripë” – Hajde në Shkup.

Në kuadër të  “Vera e Shkupit” sot në skenën e vogël në Teatrin Popullor të Maqedonisë, me fillim nga ora 20:30, do të shfaqet shfaqja teatrale me çmime ndërkombëtare “Nuk ka fund të botës”. Të enjten (23 qershor) reduktimi i skenës së MNT-së në orën 20:30 do të pasohet sërish nga komedia qiellore “Toronto Express”.

Më datë 25 qershor (e shtunë) në orën 20:00, Galeria “Ko-Ra”do të hapë ekspozitën “Matematika Natyrore” nga Paul Wang, artist nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. 43 “Vera e Shkupit ” do të përfundojë performancën muzikore të këngëtarit të xhazit Ori Dagan, e cila është prodhuar edhe në Evropë dhe albumin e tij evropian “Click right here”. Koncerti do të mbahet në orën 21:00 në Plato East Gate Mall.

Programin e plotë dhe informacione më të hollësishme mund ta gjeni këtu.

“Shkolla e Shkupit” sivjet realizohet nga Qyteti i Shkupit, Ministria e Kulturës dhe Universiteti për Turizëm dhe Menaxhim – Shkup.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе