Ekspozita e Reshat Ameti në Galerinë e QIK-ut në Zagreb

од admin_kult

Kultura Galeria e Qendrës Kulturo-Informative të Republikës së Maqedonisë së Veriut në Zagreb do të hapet në mbrëmje me ekspozitën e artistit Reshat Ametit.

 – Piktori Reshat Ameti është i panjohur për Republikën e Zagrebit, për më tepër ka një rreth miqësh dhe një ekspozitë në Muzeun Mimara në vitin 2017. Është një nga artistët me një karrierë të rëndësishme ndërkombëtare, piktor nga Maqedonia e Veriut i drejtohet pikturës së tij me një ndërthurje stilistike shumë të profilizuar dhe të dallueshme të abstraksionit lirik, gjestual dhe koloristik, shkruan historiani i artit, Iva Kerbler.

Ameti është një artist i njohur ndërkombëtarisht, fitues i çmimit Art @ Kulturë për arritje jetësore. Vepra e tij artistike është pronë e shumë muzeve, institucioneve kulturore dhe koleksioneve private të fituesve të çmimit Nobel, shkrimtarëve, presidentëve dhe shteteve të njohura botërore. Janë 50 ekspozita vetjake, të organizuara kryesisht jashtë vendit.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе