Me “Komitsko” maqedonase në Manastir fillon festivali “Ditët e Ilindenit”

од admin_kult

Me vallen maqedonase “Komitsko” të realizuar nga KUD “Ilinden” nga Manastiri, në mbrëmje fillon edicioni i 52-të i Festivalit Republikan të lojërave dhe këngëve popullore “Ditët e Ilindenit”.

Në pritje të shfaqjeve të shoqërive kulturo-artistike dhe grupeve filantropike nga vendi dhe jashtë vendit. Në Manastir po realizohet paraprogrami i festivalit i mbushur me ekspozita, punëtori dhe për herë të parë Festivali Ndërkombëtar i Filmit Etnografik.

– Në skenën e festivalit do të performojnë mbi 1000 pjesëmarrës, anëtarë të ansambleve nga disa qytete të Maqedonisë së Veriut, dhe duke pasur parasysh se festivali ynë është anëtar i shoqatës botërore të folklorit CIOFF, në mbrëmje në Manastir do të shikojmë edhe shfaqjet e mysafirëve nga SHBA, Polonia, Spanja, Serbia, Italia, Meksika dhe Kolumbia, njoftoi Maja Andonovska Ilijevski, drejtoreshë e Qendrës NU për Kulturë – Manastir, mikpritëse dhe organizatore e festivalit.

Festivali “Ditët e Ilindenit” këtë vit do të mbahet me moton “Nga rrënjët te lulja”, ndërsa rrënjët datojnë që nga viti 1971, thotë MA Valentin Soklevski, përzgjedhës i programeve të festivalit.

Sot në mëngjes në qytet, për herë të parë në festival, kalorësia e Manastirit “Gallop” do të kalojë përgjatë Rrugës së Gjerë dhe deri më 2 gusht do të lëvizë përgjatë rrugës së Ilindenit, njoftojnë nga NU Qendra për Kulturë-Manastir.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе