Në “Verën e Ohërit” – “Mbrëmja e BE-së”

од admin_kult

Në pjesën muzikore të festivalit “Vera e Ohërit”, sonte (26 korrik) në ora 21:00 në kishën “Shën Sofia” do të mbahet “Mbrëmja e BE-së”, në të cilën do të performojë dyshja nga Çekia “Di Praga”. Kjo dyshe përbëhet nga: Leoš Cepicki – violinë dhe Ivan Vokac – violonçel. Programi përfshin vepra nga: Bach, Mozart, Martinu, Glier, Piazzolla.

Leoš Cepicki studioi violinë në Akademinë e Arteve Performuese në Pragë në klasën e prof. Jiri Novak, muzikë dhome me prof. Antonin Kohut, ndërsa gjatë studimeve ka qenë një nga themeluesit e kuartetit të famshëm “Vihan”, anëtar i së cilës është deri më sot.

Ivan Vokač është një nga violonçelistët më të shquar çek të brezit të sotëm. Ai studioi në Konservatorin e Pragës dhe Akademinë e Arteve të Aplikuara në Pragë nën profesorin Miroslav Petraš. Ai është koncertmaster i violonçelit në Republikën Çeke Orkestra Filarmonike që nga viti 2017 dhe ka një pasion të veçantë për xhazin.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе