Sonte koncert në piano – dyshja Karovski-Duçeva

од admin_kult

Programi muzikor i edicionit të 62-të të Festivalit „Vera e Ohrit” vazhdon në mbrëmje (27 korrik) me koncertin e dyshes së pianos Kristian Karovski dhe Mimi Duçeva, të cilët do të performojnë në kishën „Shën Sofia” në orën 21:00.

Kristijan Karovski ka lindur në Shkup në një familje muzikantësh dhe pianistësh. Veprimtaria e tij koncertale filloi në moshën nëntë vjeçare me interpretimin e veprave serioze nga letërsia për piano. Ai është fitues i disa çmimeve dhe mirënjohjeve në një sërë garash kombëtare dhe ndërkombëtare. Karovski është profesor i asociuar në Departamentin e Pianos të Fakultetit të Muzikës në Universitetin e „Sh. Kirili dhe Metodi” në Shkup.

Pianistja Mimi Duçeva ka lindur në Gjevgjeli në vitin 2000. Në moshën tetëmbëdhjetëvjeçare jep koncertin e parë, pas së cilës shkollimin muzikor e vazhdoi në FAM – Shkup në klasën e prof. Kristian Karovski.

Të frymëzuar nga e kaluara muzika e kamerës, Mimi Duçeva dhe mentori i saj Kristijan Karovski fillojnë së bashku të luajnë kompozime për piano me katër duar. Shfaqja e parë e përbashkët është në Festivalin „DAM” në Prishtinë, Republika e Kosovës, ndërsa këtë vit 2022 do të pasojnë edhe disa shfaqje të tjera të përbashkëta.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе