Koncert i orkestrës dhe solistëve të Operës dhe Baletit Nacional

од admin_kult

Në mbrëmjen e Operës dhe Baletit Nacional (12 Prill) në orën 20:00 do të mbahet koncerti i orkestrës dhe solistëve të këtij institucioni.

Në koncertin, i cili është pjesë e festivalit “47 ditët e muzikës maqedonase”, publiku do të mund të përcjellë vepra të kompozitorëve që përkujtojnë përvjetorët e tyre të lindjes, Stojçe Tosevski dhe Zhivojin Glisiq, shfaqja premierë e veprës së kompozitorit Stojan Stojkov dhe veprat e kompozitorëve Dimçe Nikoleski, Fatos Lumani dhe Risto Avramovski.

Në koncert do të interpretojnë si soliste Vesna Djinovska-Ilkova, sopranoja Nade Talevska, Gonca Bogoromova soprano dhe Goran Naçevski bariton, i shoqëruar nga orkestra, nën dirigjentin e Ivan Eminoviq.

Hyrja është falas.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе