Dasma e Galiçnikut 2022: Shkrirje e traditës dhe trashëgimisë kulturore

од admin_kult

Nga data 15 deri më 17 korrik në Galiçnikun piktoresk, në shpatet e malit Bistra, do të mbahet edicioni i 48-të i manifestimit autentik kulturor dhe skenik „Dasma e Galiçnikut”. Këtë vit për nuse dhe dhëndër galiçianë janë zgjedhur Ilço Dimitrov dhe Elena Durovska, ndërsa karakteristikë e manifestimit të sivjetmë është që pos tyre në të njëjtën ditë në kishën „Shën Apostulli Pali” do të martohen edhe Iskra Blazhevska dhe Marko Bekriq, ndërsa Marija Krstevska dhe Vladimir Çerepnalkovski do ta thonë “Po”-në në Galiçnik më 28 gusht.

Financues i dasmës së Galiçnikut është presidenti Stevo Pendarovski, ndërsa një nga përkrahësit tradicional të manifestimit është edhe Ministria e Kulturës.

„Dasma e Galiçnikut është më shumë se traditë, më shumë se pasuri kulturore, traditë, trashëgimi. Dasma e Galiçnikut është identitet.Krenaria e galicëve në rrënjët e tyre, në pemët e tyre familjare, të Galiçnikut të tyre është e admirueshme. Historia e tyre mërgimtare, e cila ritregohet brez pas brezi për të mos u harruar, është një rekord i çmuar i së kaluarës maqedonase. Duke njohur punën dhe dashurinë për ruajtjen e kësaj tradite unike, ne po punojmë me Institutin e Folklorit për elaborat për ruajtjen dhe mbrojtjen e zakoneve të dasmave galike, duke bërë dasmën e Galiçnikut dhe zakonet e saj, për herë të parë në gjashtëdhjetë vitet e tyre të ekzistencës së manifestimit do të marrin mbrojtjen e merituar institucionale”, tha ministrja e Kulturës, Bisera Kostadinovska-Stojçevska.

„Jemi shumë të lumtur që interesimi i të rinjve për të marrë pjesë në dasmë të Galiçnikut po rritet vit pas viti, gjë që tregon se tradita dhe zakonet popullore mbeten themeli i identitetit dhe vlerave tona kolektive. Në veçanti, pesë çifte aplikuan këtë vit, tre prej të cilave plotësonin plotësisht kriteret e përcaktuara, pas së cilës ekipi organizator vendosi t’u jepte të gjithëve, në mënyrën më të mirë të mundshme, mundësinë për të marrë pjesë në eventin e sivjetshëm”, shpjegoi përfaqësuesi i ekipi organizativ i Bashkësisë Lokale Galiçnik, Aleksandar Kostiq.

Ndryshe, programi i dasmës së sivjetme të Galiçnikut fillon mbrëmjen e 15 korrikut, me  koncert jubilar kushtuar këngës së madhe popullore Aleksandar Sarievski, i cili këtë vit shënon 100 vjet nga lindja e tij dhe 20 vjet nga vdekja e tij dhe i cili ka lindur pikërisht në Galiçnik. Ndryshe, dhëndri i sivjetshëm i Galiçnikut, Ilço Dimitrov, gjatë festimeve do të veshë kostumin popullor personal të legjendarit Aleksandar Sarievski.

 Aktivitetet e dasmës tradicionalisht përsëri do të nisin të shtunën, më 16 korrik, me vendosjen e flamurit të dasmës dhe aktin simbolik të “hedhjes së tre armëve” nga shtëpia e dhëndrit. Pas kësaj do të kryhen ritualet e dasmës – “zhytja e mirëseardhjes”, vjehrra do të luajë vallen e vjehrrës, ndërsa anëtarët e “Folklorni biseri” nga Shkupi do të performojnë vallen „Teshkoto”. Gjithashtu, në pllajën përballë shatërvanit të kënduar Upia do të luhen valle nuse, manuk dhe të tjera. Dasma e të porsamartuarve do të bëhet të dielën, më 17 korrik, në kishën „St. Apostujt Pjetër dhe Pavle”, dhe kremtimi do të përfundojë me aktin e largimit të bateristëve dhe trumbetistëve.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе