Зафати за конзервација на ѕидното сликарство на црквата „Света Софија“во Охрид

од admin_kult

Стручен тим од Заводот и музеј – Охрид, предводен од м-р Никола Патчев, изработува детална документација и мерења на влагата на ѕидното сликарство во катедралната црква „Света Софија“ во Охрид.

Конзерваторската документација, на која ќе бидат прикажани сите видови оштетувања на фреските, е неопходна за изработка на Проект за конзервација на ѕидното сликарство од оваа црква што ќе биде изработен во соработка со Националниот конзерваторки центар од Скопје.

Реализацијата на проектот е финансирана со Годишната програма на Министерството за култура за 2021 година.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе