Традиционално одржан вокално – инструменталниот фестивал „Лира“ во Неготино

од admin_kult

Во просториите на Центарот за култура Ацо Ѓорчев – Неготино, традиционално како и секоја година се одржа вокално – инструменталниот фестивал „Лира“. Манифестацијата се одржа во организација на Центар за култура Ацо Ѓорчев – Неготино и пеачката група при КУД „Јане Сандански“ која што работи во склоп на Центарот за култура.

Фестивалот на кој можеа да се слушнат песни и да се видат ора од повеќе  предели на државата,  се одвиваше со ограничен број на посетителии со почитување на здравствените мерки и препораки за заштита Ковид – 19.

Покровител на фестивалот е Министерството за култура.

 

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе