“Vida” – Koncert i Filarmonisë dhe violinistit Vladimir Kostov

од admin_kult

Orkestra Filarmonike në mbrëmje në orën 20:00 do të mbajë koncertin me titull “Vida”, në të cilin do të performojë si solist violinisti Vladimir Kostov. E ftuar në koncert është klavistaja Cvetanka Sozovska. Programi përfshin vepra nga Korelli, Vivaldi, Porpora dhe Rihter.

Vladimir Kostov (1975) u lind në Manastir ku filloi shkollimin muzikor. Studimet për violinë i kreu në Fakultetin e Muzikës në Shkup, në klasën e Prof. Mihailo Kufojonakis, ku mori titullin e masterit dhe u trajnua profesionalisht me disa mësues të shquar.

Kostov është i vetmi muzikant nga Maqedonia e Veriut që është përzgjedhur disa herë për të qenë anëtar i Orkestrës së njohur Botërore të Rinisë Muzikore, duke performuar në turne në Evropë, Amerikë dhe Azi dhe duke bashkëpunuar me dirigjentë të mirë (Jakov Kreutzberg, Kurt Mazur) dhe solistë. (Anna Sofie Mutter, Hems Ennes, Daniel Muller Skot). Me këtë orkestër, atij i ofrohet një mundësi unike për të luajtur në sallat më të famshme të koncerteve në botë – Qendra Kombëtare e Artit Otanya, Qendra Linkoln, Universiteti i Harvardit, Filarmonia e Berlinit, Filarmonia e Këlnit, Konzerthaus Berlin, Konzerthaus Vjenë. , në Shania, Poloni, Kinë.

Ai është themelues i festivalit për violinistët e rinj “Violin Fest”. Aktualisht punon si koncertmaster në Filarmoninë Kombëtare dhe asistent në Fakultetin e Muzikës në Shkup.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе