Duodrama “Oksigjen” e Teatrit të Manastirit hap edicionin e 47-të të ILO 2022

од admin_kult

Sot fillon edicioni i 47-të i Teatrit të Hapur të të Rinjve – MOT, një prej festivaleve më të vjetra teatrore në rajon me program ndërkombëtar. Në skenat e Qendrës Kulturore Rinore, “Dhoma Publike” dhe KC Jadro, në ditët në vijim deri më 19 nëntor, festivali do të sjellë 23 produksione, gjegjësisht 25 aktivitete programore.

Programi i festivalit fillon me duodramën e prodhuar në shtëpi të Teatrit Kombëtar të Manastirit me “Oksigjen” nga Ivan Viripaev, me regji të Ivan Jerçiq, e cila gjithashtu shpall fokusin programor të festivalit në prodhimet shtëpiake, për nder të redaktorit dhe regjisorit të programit shumë dekadash. i ONP-së, Ljubisha Nikodinovski Bish, i cili vdiq këtë vit.

Në kujtim të tij po vendoset një çmim BISH, i cili do t’i ndahet produksionit më të mirë vendas mes dy edicioneve të festivalit. Për këtë qëllim, MCC, si organizator, hapi thirrjen në të cilën aplikuan 25 produksione dhe në festival do të shfaqen tetë pjesë të përzgjedhura. Vlerësimi i shfaqjeve bëhet nga një juri ndërkombëtare.

Në vitin e jubileut “50 vjet MKC” – Teatri i Hapur i të Rinjve realizoi një program që do të presë teatro nga Sllovenia, Greqia, Turqia, Britania e Madhe, Serbia, Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut.

Festivali mbështetet nga Qyteti i Shkupit dhe Ministria e Kulturës e Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе