Vera kulturore e Dellçevit filloi me koncertin “Në frymën e dashurisë”

од admin_kult

Me promovimin e albumit “Fryma e dashurisë së përjetshme” të Biljana Petrovska mbrëmë në Dellçevë u hap sivjet “Vera kulturore e Delçevit”. Koncerti u organizua nga Qendra e Kulturës “Nikola Jonkov Vaptsarov” dhe është i pari nga seria e koncerteve në kuadër të këtij manifestimi. Në koncert morën pjesë: pianistja Biljana Petrovska, flautistja Maria Jakimovska, klarinetisti Petar Kolevski dhe violinisti Vladimir Krstev.

Bëhet fjalë për muzikën “New age” (mosha e re) që realizohet mbi klasikët instrumente, të frymëzuara nga këngët burimore folklorike maqedonase.Vera kulturore e Dellçevit realizohet me mbështetjen e Ministrisë së kulturës.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе