Projekt multimedial i artistit të bukur Ivanço Talevski

од admin_kult

Në mbrëmje në galerinë Çifte Hamam do të prezantohet projekti multimedial i artistit të bukur Ivanço Talevski, i titulluar “Seksioni i kryqëzuar: Zonja me nëntë gurë”. Në qendër të këtij projekti janë dy koleksione vizatimesh dhe dizajni i tyre hapësinor. Duke filluar nga viti 2015, gjatë udhëtimeve të tij të shpeshta ndërmjet Manastirit dhe Filadelfias, SHBA, autori Talevski regjistron kohën dhe hapësirën me vizatimet e tij me qymyr druri duke paraqitur reagime nga përvoja të ndryshme, proçese shoqërore, fenomene, incidente dhe vendndodhje.

Siç thuhet nga Galeria Kombëtare në njoftimin për ekspozitën, përmes vizatimit, teknikave grafike, projeksioneve dhe zërit, Talevski e përpunon dhe e ndërlikon nocionin e së kaluarës si material për të evokuar çështje të kujtesës individuale dhe kolektive, historisë dhe përkatësisë, regjistrimin, mbijetesën dhe fshirjen e tyre.

Ivanço Talevski është një artist dhe profesor vizual multidisiplinar që jeton dhe punon në marrëdhëniet midis Manastirit dhe Filadelfisë. Në punën e tij, ai përdor strategji vizatimi, grafikash, pikture, tingujsh dhe instalimesh për të evokuar pyetje të situatave politike, duke u fokusuar në tema si kujtesa individuale dhe kolektive, përkatësia, nostalgjia, historia dhe kufijtë, ekzistenca, qëndrueshmëria ose fshirja e tyre.

Ekspozita do të qëndrojë e hapur deri më 30 korrik 2022.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе