Teatri Kombëtar i Maqedonisë së Veriut hap sezonin e ri teatror 2022/2023

од admin_kult

Në shtator, Teatri Kombëtar i Maqedonisë së Veriut hap zyrtarisht sezonin e ri teatror, me paraqitje ndërkombëtare të ftuara dhe udhëtime jashtë kufijve të vendit.

Siç informon MNT, në përzgjedhjen e shfaqjeve të përzgjedhura janë dy shfaqjet më të shpërblyera nga sezoni i kaluar, “Armiku i Popullit” i Henrik Ibsen dhe “Nuk do të jetë fundi i botës” nga Adnan Lugoniq, të dyja me regji të Nina Nikoliq.

Shfaqja e parë me shfaqjen “Armiku i Popullit” do të zhvillohet në skenën e hapur më datë 1 shtator në orën 20:00, me çeljen e Festivalit të Teatrit të Ambientit “Teatri i Kalasë së Re”, në ambientin unik përballë Vilës. “Stankoviq” – Frushka Gora. MNT shton se shfaqja në nëntor do të vizitojë edhe Italinë, ndërsa pas vizitës në Serbi, më 12 shtator në Strumicë do të shfaqet shfaqja teatrore “Nuk do të jetë fundi i botës” në Festivalin e 30-të Ndërkombëtar i Teatrit të Dhomës “Risto Shishkov”.

– Kah fundi i shtatorit, në skenën e vogël në MNT, pritet shfaqja, premierë e komedisë “Gënjeshtra” e bazuar në tekstin e Florian Zellerit me regji të Besfort Idrizit, njofton MNT. Ky institucion kombëtar, shton se janë duke u zhvilluar përgatitjet për shfaqjen “Të gjithë jemi zogj”, të bazuar në tekstin e autorit libanezo-kanadez, Vajdi Muavad, me regji të Slobodan Unkovskit.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе