Skenat-zhanre nga koleksioni i Galerisë kombëtare

од admin_kult

Në Mala stanica sot ( 7 shtator ) në ora 13 do të hapet ekspozita „Skenat zhanre nga Koleksioni i Galerisë kombëtare“.

Nga ky institucion Kombëtar informojnë se Galeria kombëtare, me këtë ekspozitë, bashkohet në shënimin e ditëve Evropiane të trashëgimisë kulturore,event kulturor pjesëmarrës më të pranuar nga qytetarët e Evropës.

Tema e përbashkët e shënimit të këtij viti do të jetë „Trashëgimia e qëndrueshme“, ndërsa shënimi qendror edhe tek ne do të realizohet në periudhën  nga 22 deri më 28 shtator.

– Në ekspozitë do të ekspozohen rreth 80 vepra në teknika dhe skulptura të ndryshme pikture, të cilat karakterizohen nga prezantimi fjalë për fjalë „i përditshëm” dhe „i zakonshëm” i skenave, me pikë diskrete të detyrueshme në elementët ekzistues të dramës, satirës, ​​didaktikës, për përfshirjen e romantizmit dhe sentimentalizmit – theksojnë nga Galeria Kombëtare.Nga aty shtojnë se përmes kësaj ekspozite tematike, njeriu fiton një mundësi të rrallë për të parë vepra nga depot e Galerisë Kombëtare, disa të paekspozuara, e disa pas një do t’i prezantohet publikut një periudhë më të gjatë.

Ndër autorët e ekspozuar ka vepra edhe të: Dimitar Avramovski Pandilov, Llazar Liçenoski, Nikolla Martinoski, Ljubomir Belogaski, Dimçe Protugjer, Vasilie Popoviq-Cico, Tomo Vladimirski, Bogoljub Ivkoviq, Aleksandar Ivanovski Karadare etj. Përfaqësohen autorë të huaj: Kosta Hakman, Celestin Medoviq, Vilim Sveçnjak, Krsto Hegedusiç, Omer Mujaxhiq, Miqa Popoviq, Nadezhda Petroviq, Vesna Sokoliq etj.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе