Kinematka feston 140 vjetorin nga lindja e Millton Manaki

од admin_kult

Me rastin e 140 vjetorin të  lindjes së Millton Manaki, në Kinematekën e Maqedonisë së Veriut gjatë kohëzgjatjes së Festivalit të filmit pa zë dhe klasik ( 31 gusht-7 shtator) u ekspozuan fotografi dixhitale dhe opusi fotografik i vëllezërve Manaki. Autor i kësaj ekspozite është Robert Jankulloski, fotograf, regjisor, kinematograf dhe studijues I histories së fotografisë në këto hapsira.

Nga kinemateka informojnë që sot, përveç mundësisë të ndiqet kjo ekspozitë, vizitorët e projeksioneve të tre dokumentarëve etnologjik filmat e Vera Kliçkova do të fitojnë DVD me filmat e vëllezërve Manaki të restauruara në mënyrë dixhitale.

Nga ky institucion kombëtar, ndër të tjera, theksojnë se në profilet e Kinemtekës së rrjeteve social këto ditë do të provomohet edhe video- përshkrimi i „FilmHomazh Manaki“, përgaditur nga autorë të rinj filmash dhe bashkëpunëtorë të Kinematekës, ku ata flasin për vëllezërit Manaki si inspirim i tyre.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе