Shfaqja “Toka e mjaltit” në Romë, për nder të vëllezërve të Shën Kirili dhe Metodi

од admin_kult

Ministrja e Kulturës Bisera Kostadinovska-Stojçevska dhe anëtarët e delegacionit shtetëror i kishës të kryesuar nga kryeministri Dimitar Kovaçevski, në ditën e dytë të vizitës së tyre në Romë dhe në Vatikan. Sot në kineman”Titian” morën pjesë në shfaqjen e dokumentarit “Vendi i mjaltit” i regjisores Tamara Kotevska.

Të pranishmit e përshëndetën ambasadorin e RMV-së në Itali, Vesel Memedin dhe Lavinia De Nikolo, kryetare e Shoqatës “Gratë Diplomate” pranë Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë ACDMAE, si dhe iniciatorët e manifestimit.

Ambasadori Memedi u shpreh i kënaqur me mundësinë që më 24 maj, Ditën e Shën Kirilit dhe Metodi, kultura maqedonase të prezantohet para publikut italian.

“Është një kënaqësi e madhe që sot, më 24 maj, shenjtorët Kirili dhe Metodi, së bashku me  Nënë Terezën, përmes shfaqjes së filmit “Vendi i mjaltit”, ku vendi dhe kultura jonë do të jenë të njohura jo vetëm në Itali, por edhe në botë. “Shpresoj që mjalti të jetë mjaft i ëmbël për ta bërë publikun italian të vizitojë vendin tonë të mjaltit”, tha ambasadori Memedi.

 ryetarja e Shoqatës “Gratë Diplomate” Lavinia De Nikolo, tha se ky është një film i mrekullueshëm, duke theksuar se pjesa më e rëndësishme është kujdesi ndaj mjedisit tonë, diçka që prej kohësh është lënë pas dore.

Mysafirët dhe vizitorët që ndoqën historinë luftarake dhe emocionale të Atixhe Muratova, u pritën ngrohtësisht me specialitete nga kuzhina maqedonase.

Më herët delegacioni shtetëror i kishës maqedonase bëri homazhe para varrit të Shën Kirilit në Bazilikën e Shën Klementit, ku Mitropolitët z. Pimen dhe z. Jozefi mbajtën një lutje për nder të Shën  Kirilit.

Me shfaqjen e filmit “Toka e mjaltit”, u përmbyll pjesa kulturo-artistike dhe programi me rastin e përkujtimit tradicional të vëllezërve Shën Kirili dhe Metodi në Romë.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе