Shfaqje në Teatrin e Manastirit në një festival evropian në Timishoara

од admin_kult

Me duartrokitje të gjata, në qytetin rumun të Timishoarës, u shpërblye ansambli i Teatrit Kombëtar-Manastir, aktorët e të cilit e interpretuan shfaqjen “Historia e nënave” pas Koriolanit të Uilliam Shekspirit me regji të Andrash Urban.

Nga NI Teatri Popullor-Manastir njoftojnë se aktorët manastirë Ivan Jerçiq, Sonja Mihajlova, Viktorija Stepanovska-Jankulovska, Sandra Gribovska dhe Nikolce Projçevski pas shfaqjes kanë qëndruar në skenë për një kohë dhe janë përshëndetur nga publiku vendas.

Ansamblet dhe grupet teatrore nga Rumania, Hungaria, Bosnja e Hercegovina, Danimarka, Franca, Kroacia dhe Serbia do të performojnë në Festivalin Rajonal të Teatrit Evropian në Timisoara këtë vit, dhe skena teatrore maqedonase përfaqësohet nga NI Teatri Kombëtar – Manastir me një shfaqje e cila është performuar në disa skena brenda dhe jashtë vendit.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе