Shfaqja e filmit “Mbretëresha cigane” në parkun e qytetit në Shkup

од admin_kult

Në mbrëmje, Instituti “Romalitiko” organizon një kinema të hapur në Shkollë në parkun e qytetit në Shkup me shfaqjen e filmit “Mbretëresha Cigane”. (Gipsy Queen).

“Filmi tregon historinë e jetës së një nëne e cila është e gatshme të luftojë gjithçka vetëm për të siguruar një jetë më të mirë për dy fëmijët e saj. Ajo lufton fjalë për fjalë në një ring boksi, një ëndërr e përjetshme që ajo e shtypi për shkak të traditës. Projeksioni i filmit, i cili gjithashtu është pjesë e Netflix, është premiera e parë në vend”, bëjnë të ditur nga Instituti “Romalitiko”.

Nga aty shtojnë se filmi ka fituar shumë çmime në kategorinë “Filmi më i mirë” në nivel evropian, dhe aktorja Alina Serban, e cila luan rolin e personazhit kryesor në film, është shpërblyer disa herë në kategorinë “Aktorja më e mirë”.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе