Rikonstruktohet kulmi (çatia) dhe fasada e Muzeut në Manastir   

од admin_kult

Institucioni kombëtar për Mbrojtjen e Monumenteve të Kulturës dhe Muzeut-Manastir ka vazhduar me rindërtimin dhe konservimin e fasadës së Muzeut dhe kulmit të të ashtuquajturit. krahu i përparmë i ndërtesës.

Muzeu, si një monument i rëndësishëm kulturor dhe historik, po rikonstruktohet me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës, me qëllim mbrojtjen e detajeve të rëndësishme si nga fasada, ashtu edhe nga çatia e lënë pas dore për një kohë të gjatë, kanë njoftuar nga IK dhe Muzeu-Manastir.

– Me punimet e ndërtimit, me konservimin e fasadës dhe me ndryshimin e punimeve të drurit tashmë të përfunduara në krahun perëndimor, bëhet e mundur mbrojtja afatgjatë e objektit. Ndërhyrja kryhet në këtë periudhë, pasi që krahasuar me periudhën e verës është ulur intensiteti i vizitave turistike nga jashtë dhe mund të punohet më lirshëm nga krahu i përparmë apo jugu i Muzeut, sqaroi drejtoresha Meri Stojanova.

Vizitat në ekspozita dhe instalacione mund të kryhen pa ndërprerje pavarësisht ndërhyrjes në fasadë që është në zhvillim e sipër.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе