Reparti i marrjes me qira të librave në Bibliotekën e Ohrit transferohet në hapësirat e dikurshme të “Verës së Ohrit”

од admin_kult

Në prag të festës së madhe kushtuar Shën Klimentit të Ohrit – mbrojtësit të Ohrit, IN Biblioteka “Grigor Prliçev” prej sot (7 dhjetor) zyrtarisht do të hapë këndin e përshtatur në të cilin më parë ka funksionuar drejtoria e Festivalit “Vera e Ohrit”.

Nga Institucioni informojnë se në të ardhmen në atë hapësirë do të funksionojë pika për botimin e literaturës për fëmijë dhe të rritur.

Ideja është që biblioteka të jetë e hapur në të ardhmen,por në kohën e koronës do të vazhdojnë të respektohen të gjitha masat dhe protokollet kundër KOVID -19.Ekipi i Bibliotekës, paralelisht me përgjegjësitë e përditshme,punoi edhe në zhvendosjen nga një vend në tjetrin të mbi 150,000 njësive bibliotekare të beletristikës, literaturës profesionale dhe periodike – informojnë nga Biblioteka, e cila këtë vit shënon shtatë dekada prej kur mban emrin e patronit – poetit dhe rilindasit të madh Prliçev.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе