QKR festoi 50 vjetorin e saj me një program ditorë

од admin_kult

Me një program ditorë që përfshinte muzikë, film, teatër, letërsi, përmbajtje artistike krijuese dhe edukative, Qendra Kulturore Rinore dje në Shkup festoi 50-vjetorin e lindjes. Siç informojnë nga QKR, programi kishte për qëllimi synimin të mbushin çdo cep të këtij institucioni.

U mbajtën leksione për më të rinjtë në Planetarium, punëtori kërcimi, Punëtoria e Vitit të Ri, Punëtoria “Art dhe Artizanat” me artistët Dragan Drash Kitanovski dhe Marjan Dimiq, performanca e korit gjithëpërfshirës “Mulliri i erës”dhe shoqatës “Trisomia 21” dhe shfaqja “GJIGANTI”  e teatrit “Hijet dhe retë”.

Në kinemanë “Frosina” u zhvilluan shfaqje filmash nga festivalet që mbahen tradicionalisht në QKR: Xhifoni, Festivali i Filmit Malor “EHO”, festivali Filmi në Shkup, “MakeDox”, Kinenova, Festivali i Filmit Filozofik dhe Festivali “Flipbook “të një filmi të animuar.

Artisti Miroslav Masin prezantoi performancën “Zogjtë”, e krijuar posaçërisht përJubileun, dhe performuan dy ansamblet e QKR – Orkestra e Tunxhit të Qytetit dhe ajo e Grave, performuan kori i të rinjve, i cili gjithashtu feston një gjysmë shekulli të ekzistencës. Ndër të tjera, në “Sallën e vallëzimit” pati koncerte muzikore dhe “Kinemaja e Xhepit” shfaqje ,që paraqitet në shfaqen teatrale.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе