Gala koncert tradicional i Operas me rastin e festës “Vasilica” 2023

од admin_kult

Në datat 12 dhe 13 janar 2023 (e enjte dhe e premte), duke filluar nga ora 20:00, në Operën dhe Baletin Kombëtar do të mbahet Gala Koncerti Tradicional i Operas me rastin e festës “Vasilica” 2023.

“Tradita e krijuar më shumë se 25 vjet më parë vazhdon, këtë vit publiku ynë besnik do të ketë mundësinë të shijojë performancat e disa prej arieve, dueteve dhe pjesëve korale më mbresëlënëse nga veprat operistike me famë botërore të kompozitorëve: Puçini, Verdi, Xhordano, de Lib, Shtraus – më i riu”, njoftojnë nga Opera dhe Baleti Kombëtar.

Dirigjentë do të jenë Bisera Çadlovska dhe Ivan Eminoviq, regjisorë: Dejan Proshev, mjeshtër koncerti: Verica Lambevska, kori: Jasmina Gjorgjeska. Në koncert do të performojnë artistët e operës: Slavica Petrovska – Galiq (soprano), Vesna Gjinovska – Ilkova (soprano), Sandra Mitrovska (soprano), Dëshira Ahmeti – Kërliu (soprano), Nade Talevska (soprano), Irena Kavkalevska (mezzo-soprano). ), Gjorgi Cuckovski (tenor), Zoran Sotirov (tenor), Boris Trajanov (bariton), Marjan Jovanoski (bariton), Igor Durlovski (bas) dhe Aleksandar Stefanoski (bas). Performon kori dhe orkestra e Operës dhe Baletit Kombëtar.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе