QKI në Sofje u prezantua në manifestimin që shënoi Ditën Evropiane të Gjuhëve në Bullgari

од admin_kult

Qendra kulturore- informative e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Sofje me programin e saj mori pjesë në shënimin e Ditës Evropiane të Gjuhëve – 30 Shtatori.

Siç informon QKI në Sofje, sipas skenarit, regjisë dhe interpretimit të Gjorgi Georgiev-Antika, është prezantuar poezia e Koço Racinit si dhe fjalimet lokale nga Kratova.

“Igor Damjanov performoi numër të madh të këngëve popullore dhe argëtuese maqedonase para vizitorëve të shumtë në qendër të Sofjes. Sipas reagimeve, banorët e Sofjes kanë reaguar jashtëzakonisht pozitivisht ndaj poezisë, muzikës dhe prezantimit të përgjithshëm maqedonas”, njoftojnë nga QKI- Sofje.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе