Objektet arkeologjike maqedonase për „Mbretërit e Parë të Evropës” do të ekspozohen në Nju Jork, Çikago dhe Otavë.

од admin_kult

Ekspozita ndërkombëtare „Mbretërit e parë të Evropës” po zhvillon turne në Amerikën e Veriut, që do të zgjasë deri në vitin 2024. Në këtë ekspozitë ndërkombëtare, për herë të parë në Amerikën e Veriut do të ekspozohen objekte arkeologjike maqedonase, të cilat do të prezantojnë arritjet më të larta artistike në sferën e formave shoqërore dhe fetare karakteristike për faza të ndryshme të parahistorisë.

Ekspozita „Mbretërit e parë të Evropës” është rezultat i iniciativës së Muzeut Fushor nga Çikago dhe bashkëpunimit me Institutin dhe Muzeun – Manastir, Muzeun në Gjevgjeli dhe Institutin dhe Muzeun – Prilep. Koordinator kombëtar i ekspozitës është Goce Naumov, gjatë së cilës është bërë përzgjedhjen e disa objekteve nga neoliti, eneoliti dhe epoka e hekurit, të gjetura në lokacionet Vrbjanska Çuka, Shupllevec dhe Milci.

Muzeu Field i Çikagos organizon ekspozitën „Mbretërit e parë të Evropës” në formë turne, e cila do të prezantojë objekte arkeologjike maqedonase dhe ballkanike në disa muze në Nju Jork, Çikago dhe në Gatino-Otavë, nga viti 2022 deri në vitin 2024.

Ekspozita shoqërohet me koleksion të shkëlqyer, të redaktuar nga autorët Atilla Gujça dhe Villiam Parkinson, i cili është botuar nga shtëpia botuese prestigjioze e Institutit Arkeologjik „Kotsen“  në Universitetin e Kalifornisë, Los Anxhelos.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе