Ekspozita e Zharko Basheski në MANU

од admin_kult

Në galerinë e Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë së Veriut është vendosur ekspozita e Zharko Basheskit, profesor në Fakultetin e Arteve të Bukura – Departamenti i Skulpturës.

Ekspozohen skulptura të punuara në mermer, poliestër dhe silikon. Ekspozita përmban vepra nga disa cikle: vepra të vjetra që nuk janë ekspozuar më parë, duke përfshirë skulptura të ekspozuara në Nju Jork, Francë, Itali, Holandë, Spanjë, Meksikë si dhe vepra krejtësisht të reja që prezantohen për herë të parë në publik. Kuratore e ekspozitës është Natalie Rajçinovska – Pavleska.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе