Në Zagreb u hapen ekspozitat kushtuar 90-vjetorit të lindjes së Lubomir Brangjolicës

од admin_kult

 Në Qendrën Kulturore dhe Informative të Maqedonisë së Veriut në Zagreb janë hapur ekspozitat me bojëra uji nga Marija Svetieva dhe Viktor Brangjolica dhe ekspozita ” Baltë përtej dritës ” nga Vlaho Brangjolica me rastin e 90 vjetorit të lindjes së kompozitorit të shquar Lubomir Brangjolica.

Ekspozitat organizohen nga Shtëpia e Kulturës “Koço Racin” nga Shkupi, me mbështetjen e QIK të Maqedonisë së Veriut nga Zagrebi dhe Ministrisë së Kulturës së Maqedonisë së Veriut.

Hapja e ekspozitave u shënua me shfaqjen e nxënësve më të vegjël të disa shkollave fillore të Zagrebit, të cilët studiojnë gjuhën maqedonase dhe folën vargje nga përmbledhja me poezi “Netët e bardha” të poetit maqedonas Koço Racin.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе