Ekspozita “Në anën e kujt je?” Në konstelacionin e lirshëm dekolonial”

од admin_kult

Në Fojerin e Operës dhe Baletit të Maqedonisë së Veriut sot do të hapet ekspozita “Në anën e kujt je?”. Në konstelacionin e lirshëm dekolonial. Kuratore të ekspozitës janë Bojana Pishkur dhe Ivana Vaseva. Ekspozita do të qëndrojë e hapur deri më 16 dhjetor.

Dizajni i ekspozitës është i Ivana Vaseva dhe Filip Jovanovski në bashkëpunim me Dimitar Milev, Tamara Xherkov, Sandra Nikolovska.

Ekspozita “Në anën e kujt je?” Për planet e lirshme të plejadës dekoloniale për të bërë një hap në kohë. Ajo lidh ristrukturimin aktual gjeopolitik global të shkaktuar nga lufta në Ukrainë me trashëgiminë e Lëvizjes së të Paangazhuarve në parimet e saj thelbësore – antikolonializmin dhe solidaritetin (trans)kombëtar, dhe bën thirrje sërish për një rishpikje radikale të botës dhe artit brenda atë.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе