Në Teatrin e zonës arkeologjike të Stobit do të lançohet aplikacioni i ri celular “Immersium”

од admin_kult

Nga data 22 deri më 25 nëntor, në Teatrin e zonës arkeologjike të Stobit do të promovohet aplikacioni i ri celularit “Immersium” – një mjet dixhital interaktiv që mundëson një përvojë unike kulturore përmes kërkimit, edukimit dhe argëtimit në zonën arkeologjike. Hyrja është falas për të gjithë të interesuarit, ndërsa aktivitetet do të zhvillohen nga ora 8:00 deri në 15:00.

– “Shpëtimi i Perandorit Teodosij (Shpëtimi i Perandorit Theodosius) është një histori përmes së cilës do të përpiqemi të afrojmë qytetin romak të Stobit me vizitorët e tij. Si vizitor i qytetit do të keni mundësinë që përmes një guida interaktive (lojëra të shkurtra, kuize, rikonstruksione) në celular të përjetoni një pjesë të përditshmërisë së banorëve të Stobit nga fundi i shekullit të IV pas Krishtit, është (më saktë në vitin 388 pas Krishtit), që është edhe e vetmja vizitë e konfirmuar e një perandori romak në Stobi. Aplikacioni është falas dhe do të mund të përdoret nga çdo vizitor i kantierit – sqarojnë nga lokaliteti arkeologjik i Stobit.

Aplikacioni është produkt i një projekti dyvjeçar (Bashkëpunim i nxitur nga tregimi gjithëpërfshirës për përhapjen e trashëgimisë kulturore në Ballkanin Perëndimor), rezultat i bashkëpunimit ndërmjet shtatë institucioneve nga pesë vende të Ballkanit: Institucioni Kombëtar për Menaxhimin e Stobi – Arkeologjik Gradsko Vend (Maqedonia e Veriut), Qendra për Inovacione Sociale “Blink 42-21” (Shkup, Maqedonia e Veriut), Universiteti “Aristoteli” (Selanik, Greqi), Fondacioni “Trashëgimia Ballkanike” (Sofje, Bullgari), Instituti Arkeologjik (Beograd, Serbi ), Muzeu i Qytetit të Lubjanës (Ljubljanë, Slloveni) dhe “Nexto” (Slloveni). Projekti financohet nga Komisioni Evropian.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе