Në OBN më 21 shkurt, shfaqja e baletit “Zonja me kamelie” nga Xhuzepe Verdi

од admin_kult

Në datën 21 shkurt, duke filluar nga ora 20:00 në skenën e Operës dhe Baletit Nacional, do të prezantohet shfaqja luksoze e baletit “Zonja me kamelie”, bazuar në muzikën e Xhuzepe Verdit, dhe sfondi dramaturgjik është marrë nga popullorja e tij “La Traviata”.

Dirigjent është Ivan Eminoviq, koreografia është e një prej koreografëve kryesorë rusë, Vasilij Medvedev, i cili punon me teatrot e mëdhenj “Bolshoj” nga Moska dhe “Marinski” nga Shën Petersburgu, dhe skenografia dhe kostumografia e mrekullueshme janë të Pavoll Jurash nga Sllovakia, mjeshtër koncerti është Kliment Todoroski.

Në rolet kryesore do të interpretojnë Marija Kiçevska Shokarovska dhe Francisko Himenez Ruiz (Spanjë). Interpretojnë solistët, ansambli i baletit dhe orkestra e Operës dhe Baletit Nacional.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе