Muzeu i Artit Bashkëkohor feston 60 vjetorin e themelimit

од admin_kult

Muzeu i Artit Bashkëkohor, këtë fundjavë, më 11 shkurt, shënon 60 vjet nga themelimi i tij. Me qëllim të shënimit të përvjetorit dhe si paralajmërim të aktiviteteve programore në vitin përvjetor 2024, Muzeu organizon një aktivitet të përditshëm – matine më datë 10 shkurt (e shtunë), duke filluar nga ora 12:00. Me atë rast pas 35 vitesh do të ekspozohet vepra “Virtyt në nevojë” e artistit të njohur italian Xhanfranko Barukello (1924-2023).

Vepra e Barukellos që do të prezantohet para publikut është një nga donacionet më përfaqësuese për muzeun pas tërmetit katastrofik të Shkupit në vitin 1963. Të njëjtën gjë e ka ruajtur edhe ekipi profesional i MAB-së.

Në përkujtim të përvjetorit do të prezantohet numri i ri i revistës për artin, kulturën dhe teorinë bashkëkohore “Qelqi i madh” nr. 35/36 (2023), i fokusuar në debatet aktuale në muzeologjinë kritike.

Pas hapjes formale do të ketë xhiro nëpër instalimet aktuale me udhëheqësen kuratore Bojana Janeva.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе