Ministrja Kostadinovska-Stojçevska në ekspozitën IAS’23: Arkitektët e rinj janë e ardhmja e shtetit modern

од admin_kult

Ministrja e Kulturës Bisera Kostadinovska-Stojçevska sot në Fakultetin e Arkitekturës në Universitetin “Shën Kirili dhe Metodij” në Shkup mori pjesë në hapjen e ekspozitës së studimeve arkitektonike SNK’23.

Është ekspozitë tradicionale ku para publikut prezantohen projektet studentore dhe puna e gjeneratave të reja të arkitektëve, të cilët janë pjesë e Fakultetit të Arkitekturës në Shkup.

“Ekspozita e studiove arkitekturore IAS’23, e cila bashkoi studentë, profesorë dhe dashamirës të arkitekturës në një vend, na lejoi të njihemi me vizionet, talentin dhe krijimtarinë e arkitektëve të rinj si dhe me tendencat dhe sfidat më të fundit në fushë, përmes projekteve të shfaqura të arkitekturës”, shkroi ministrja e Kulturës në faqen e saj në Facebook.

Ajo shtoi se projektet e këtyre arkitektëve të rinj paraqesin forcën që ka vendi ynë në këtë sferë. Investimi tek studentët është një interes afatgjatë dhe strategjik i çdo vendi dhe çdo shoqërie moderne kurse ekspozita është konfirmim dhe tregues i potencialit cilësor të ri që disponon vendi ynë, i cili ka traditë të krijojë kuadro që e ardhmja do të jetë tipar i dallueshëm i mozaikut tonë kulturor si brenda edhe jashtë tij.

Ministrja e Kulturës Bisera Kostadinovska-Stojçevska theksoi se të gjitha projektet që janë pjesë e ekspozitës padyshim meritojnë respektin dhe mirënjohjen e të gjithëve.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе