Me shfaqjet e “Perijës” dhe duetit Dobrila dhe Dorian, nis “Ofesti” i 21-të.

од admin_kult

Me tetë shfaqje koncertesh, por edhe një dokumentar, këtë vit në Operën dhe Baletin Kombëtar dhe Qendrën Kulturore Rinore (QKR) do të mbahet edicioni i 21-të i festivalit “Offest”. Festivali fillon nesër (e mërkurë, më 1 qershor) me performancën e grupit etnik maqedonas “Perija”, pasuar nga dueti Dobrila dhe Dorian me një koncert shtëpiak premierë të albumit të tyre “Apokryfa”.

Mbrëmjen e nesërme, më 2 qershor, siç raporton “Ofest”, Opera dhe Baleti Kombëtar do të performojë instrumentistin Balake Sisoko nga Mali, në kombinim me treshen e kitaristit, këngëtarit dhe kompozitorit brazilian Lukas Santana.

Në natën e tretë në kinemanë “Frosina” në MKC do të shfaqet filmi dokumentar “The Rumba Kings” (Mbretrërit Rumba) kushtuar rumbës kongoleze, ndërsa më vonë në Sallën e Vallëzimit do të performojë “Los Piranjos”.

Më 4 qershor, Opera dhe Baleti Italian do të performojë këngëtaren italiane Maria Macota, në duet me një fizarmoniste të njohur dhe një nga yjet e pakta të festivalit, këngëtaren Nansi Vieira.

Festivali do të mbyllet të shtunën me një kërcim, gjegjësisht me një koncert të një grupi të madh, të ri, muzikor nga Gana, grupi “Santrofi”.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе