Kostadinovska-Stojçevska: Nga Mbrëmjet e Operës së Majit mësuam se kultura bën mrekulli

од admin_kult

Ministrja e Kulturës, Bisera Kostadinovska-Stojçevska, në hapjen e Mbrëmjeve të 52-të të Operës së Majit, tha se përderisa dëgjojmë fanfarën me “Marshin triumfal” të Verdit që shënon fillimin e manifestimit tonë të njohur ndërkombëtarisht, nuk duhet të kemi frikë.

Ajo shtoi se zjarri i festivalit do të digjet për aq kohë sa të jetë dashuria jonë për Madhërinë e saj – Opera. “Mbrëmjet operistike të majit janë më shumë se një festë, ato janë kurora e përpjekjeve dekadash të brezave të artistëve maqedonas për të krijuar dhe lënë gjurmë vokale për një kohë të gjatë”, tha ministrja e Kulturës, duke tërhequr vëmendjen për ekspozitën. kushtuar primadonës maqedonase Milka Eftimova.

“Këta janë brezat e artistëve më të mirë, të cilëve u kemi gjithë respektin sepse kemi mësuar prej tyre se kultura është një mision që bën mrekulli. Me detyrën për të ndryshuar dhe shpëtuar botën”, tha ministrja e Kulturës në hapjen e Mbrëmjeve të Operës së Majit.

Pas ceremonisë së ndezjes së zjarrit të festivalit nga këngëtarja operistike Slavica Galiq-Petrovska, pasoi premiera e “Trubadur” nga Verdi, me regji të regjisorit maqedonas me famë botërore Ivan Popovski, i cili ka një numër të madh produksionesh operistike në Rusi dhe që drejton për herë të parë opera në vendin e vet.

Dirigjenti ishte Enrico Dovico nga Italia, skenografi Miodrag Tabaçki nga Serbia, kostumet janë të Marija Pupuçevska, kurse koreografia e Sasha Evtimova.

Në operën “Trubadur” interpretojnë Zoran Sotirov, Marjan Jovanoski, Sandra Mitrovska, Sanja Anastasia (Serbi), Vlladimir Sazdovski, Dejan Stoev, Ana Rojdeva, Tihomir Jakimovski dhe Jane Dunimaglloski, si dhe kori dhe orkestra e NOB. Repriza është më 11 maj, me dirigjent Ivan Eminović dhe solistë nga Kanadaja dhe Kili.

Mbrëmjet e Operës së Majit do të shfaqin edhe baletin “Bukuroshja e Fjetur” nga Çajkovski (15 maj), me dirigjentin Nayer Nagui nga Egjipti dhe solistë nga Bullgaria dhe opera “Valkyra” nga Wagner (18 maj), me Operën e Sofjes dhe baletit.

Opera “Tosca” do të shfaqet (23 maj) me Vesna Gjinovska-Ilkova në rolin kryesor, ndërsa do të shfaqet edhe opera e dhomës “Dasma”, me të cilën mysafir do të jetë Teatri i Muzikës Sllovene të odës nga Lubjana. më 28 maj.

Tradicionalisht, mbrëmjet e Operës së Majit do të mbyllen më 31 maj me “Aida” të Verdit.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе