Kostadinovska-Stojçevska: Gjuha shqipe është pjesë e shoqërisë multikulturore maqedonase

од admin_kult

Ministrja e Kulturës Bisera Kostadinovska-Stojçevska, me rastin e 115 vjetorit të kodifikimit të gjuhës shqipe, ka dërguar mesazh urimi duke thënë se në këtë ditë intelektualët dhe mendimtarët shqiptarë unifikuan alfabetin gjuhës shqipes, i cili hodhi themelet e kulturës dhe identitetin shpirtëror të shqiptarëve.

“Gjuha është shpirti i një kombi, por shkrimi është identiteti i tij. Duhet të jemi krenarë që vlerat tona janë evropjane, të cilat na bashkojnë në diversitet dhe me të cilat ndërtojmë shtet evropian, tha ministrja e Kulturës në urimin me rastin e festës së 22 Nëntorit.

Ajo shtoi se historia dhe trashëgimia shpirtërore e shqiptarëve ushqehet edhe përmes Muzeut të alfabetit të gjuhës shqipe ku ruhet trashëgimia e pasur për unifikimin e alfabetit të gjuhës shqipe.

Kostadinosvka-Stojçevska, e cila mori pjesë në akademinë solemne me rastin e festës së 22 Nëntorit, të organizuar nga Qeveria, tha se me shpalljen e kësaj date si ditën e alfabetit të gjuhës shqipe dhe duke shënuar një nga datat më të rëndësishme për shqiptarët, konfirmojmë se shoqëria maqedonase është multikulturore, në të cilën gjuha shqipe është pjesë përbërëse e pasurisë së përbashkët gjuhësore dhe kulturore.

Në Kuvend sot është ndarë edhe çmimi shtetëror “22 Nëntori”, fitues të të cilit këtë vit janë prof.dr. Agim Vinca dhe shkrimtari Ahmet Selmani.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе