Koncert i orkestrës kamertale e rinisë muzikore të Maqedonisë  „Sasha Nikollovski_Gjumar“

од admin_kult

Nën dirigjimin e maestro Bojran Canev, mbrëmje në sallën Kombëtare të Baletit dhe Operas, në fillim të orës 20 në suaza të festivalit „45. Ditë nga muzika maqedonase “’,koncert do të mbajë orekstra kamertale e rinisë muzikore të Maqedonisë „Sasha Nikollovski-Gjumar“.

Orkestra kamertale e rinisë muzikore të Maqedonisë „Sasha Nikollovski_Gjumar“, nën dirigjimin  e maestro Bojan Canev, do t’i interpretojë veprat: „Аxhaxho“ për orekstër harkor të Kiril Makedonski, „Ciklus“ për orkestër harkor dhe soprano të Bllagoja Ivanovskit, „Poema“ për orkestër harkor të Dragosllav Ortakov, „Zapisi“ për zë dhe orkestër harkor të Mihajllo Nikollovski, „Konçertino“ për orkestër harkor dhe kitarë nga Jane Koxhabaxhija dhe„Kallesh Angjo“  për orekstër harkor dhe soprano nga kompozitori Bllagoj Canev.

Hyrja në  koncert është e lirë.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе