Koloni artistike në Vevçan – bukuria e përjetshme e qytetit është frymëzim për artistët

од admin_kult

Më shumë se 20 piktorë të afirmuar nga vendi dhe jashtë vendit morën pjesë në Koloninë e 11-të Ndërkombëtare të Artit “Shikimet e Vevçanit” që mbahet në Vevçan nga data 25 qershor deri më 10 korrik.

Efimija Ugrinoska Kukoska theksoi se këtë vit do të marrin pjesë mbi 20 piktorë nga vendi dhe jashtë.

Ata vijnë nga e gjithë bota, nga fqinjët tanë Greqia, Bullgaria, Serbia, Bosnia e Hercegovina, Mali i Zi, por edhe nga Polonia dhe Çekia tha Ugrinoska Kukoska.

Për herë të parë këtë vit, kolonat e kolonisë do të përmbajnë një shkollë verore për fëmijë, me rreth 40 fëmijë, nën drejtimin e profesoreshës Lara Tashkovska, e cila do të ketë mundësinë e përditshme të njihet me sekretet e pikturës.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе