Manifestimi ndërkombëtar i poezisë “Festa e Blirit “

од admin_kult

Manifestimi tradicional ndërkombëtar i poezisë “Festa e Blirit” do të mbahet sot në ambientet e Shoqatës së Shkrimtarëve të Maqedonisë.   

Në ceremoni do të jepen çmimet “Spektri letrar” nga poetët Adnan Ozer (Turqi) dhe Gordana Mihailova Bosnakoska (Maqedonia e Veriut). Folësit do të jenë Erol Tufan, Prof. Dr. Hristo Petreski dhe Akademiku Vlada Urosheviq.

Në ceremoni do të shpërndahet çmimi për këngën më të mirë “Lipa” të poetit maqedonas Stefan Markovski. Çmimet do t’i dorëzojë prof.dr. Hristo Petreski, kryetar i Shoqatës së Shkrimtarëve të Maqedonisë, ndërsa patronë të manifestimit janë: Ministria e Kulturës së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Qyteti i Shkupit dhe Qendra Kulturore Turke

 ” Yunus Emre” – Shkup.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе