Sot shfaqja “NË DHOMËN E FËMIJËVE” Historia e Sashës së vogël dhe shokëve të tij

од admin_kult

Sot, e hënë në orën 19:00 në N.U. Teatri për fëmijë dhe të rinj – Shkup, do të jepet shfaqja kukullat – vizuale ” Në dhomën e fëmijëve “, në kuadër të programit të festivalit “Vera e Shkupit”.

Shfaqja është projekt i autores dhe regjisores Milena Milanova nga Bullgaria dhe tregon historinë e katër specialistëve të çuditshëm të punësuar në kompaninë ” Kreni-nosi “.

Ata kanë aftësinë për të treguar kujtime, të fshehura në kuti. Motoja e tyre është “Ngrihu, ne jemi gjithmonë të gatshëm të ndihmojmë”. Ata kanë për detyrë t’i transferojnë kutitë nga çerdhja të një prej fëmijëve – Sasha. Kutitë nuk janë të zakonshme, por magjike. Në secilën prej tyre ka një histori pas tyre, një kujtim fëmijërie për miqësi.

Bëhet fjalë për një kukull, një vepër e bërë me metoda të ndryshme moderne. Një ditë prej tyre është metoda e krijimit të teatrit pamor dhe dramaturgjisë pamore nga Filip Zhenti dhe Mery Andervud, regjisorë, koreografë, mjeshtër kukullash franceze me të cilët Milani ka bashkëpunuar vitet e fundit. Autorja në shfaqje përdor edhe metodën teatrale të materialit.

Në shfaqje interpretojnë: Angela Dimitrova, Ana Levajkoviq Boshkov, Nikolla Nakovski, Petar Stojanov, Katarina Ilievska Siljanovska dhe Nenad Mitevski.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе