Ka filluar edicioni i gjashtë “Statuafest”

од admin_kult

Nga sot, e shtunë, në Sheshin Jadran në Shkup, mbahet edicioni i gjashtë i festivalit “Statuafest – Fytyra tjetër në rrugë – Rruga Tangona”. – Statuafest – Liceu tjetër ” Tango në rrugë “, si çdo vit më parë, rrëfen konceptualisht si histori.

Këtë vit ai do të tregojë për shndërrimin e Shkupit në një të vogël, por ende; – një rrugicë e madhe e vendosur diku në një hapësirë lëvizëse në thellësitë e shpirtit të tangos argjentinase, duke u përpjekur për të parë dhe takojmë ata njerëz të pasionuar nga Shkupi që janë të çmendur pas tangos me gjithë shpirt”Të veshura” në atë moment lozonjar të rrugëve të zileve, theksonin nga shoqata e qytetarëve “Ekipi teatror ” të cilët janë organizatorë të festivalit.” Grupi teatror” është një prodhim teatror rruge që operon një teatër rruge,promovime në rrugë dhe ngjarje të një natyre të ngjashme. 

 Ky prodhim është veçanërisht i njohur për pikat e rrugëve pantomimë dhe statujat lëvizëse të rrugëve, si individuale ashtu edhe në fakt, d.m.th. imazh. Festivali mbështetet nga Ministria e Kulturës dhe sponsorizohet nga Veraria Tikvesh, Pakomak dhe MDN Security, si dhe mbështetet nga Teatri për Fëmijë dhe të Rinj.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе