Është botuar libri “Tregime dashurie” i autorit Mihal Viveg

од admin_kult

Shtëpia Botuese Goten ka botuar një përmbledhje me tregime “Tregime dashurie” të një prej shkrimtarëve më të njohur çekë bashkëkohorë, Mihal Viveg. Në gjuhën çeke është përkthyer nga Sonja Stojmenska-Elzeser.

Veprat e Viveg janë përkthyer në më shumë se 25 gjuhë dhe vetëm në Republikën Çeke librat e tij janë shitur në më shumë se 1 milion kopje.

Koleksioni i tregimeve të shkurtra “Tregime dashurie” përmban tiparet kryesore të letrës në prozë të Viveg – një ndjenjë e shkëlqyer rrëfimi, një dozë humori, një perceptim i kthjellët i marrëdhënieve njerëzore.

Michal Viveg është një tregimtar mjeshtër dhe për këtë arsye tregimet e tij lexohen me lehtësi dhe kënaqësi të jashtëzakonshme.

Botimi i librit është mbështetur nga programi “Evropa krijuese” e Bashkimit Evropian.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе