Filma, koncerte, ekspozita – pjesë e programit kulturor të Frankofonisë në Shkup

од admin_kult

Edicioni vjetor i “Festës së Frankofonisë” në Shkup do të hapet të premten (1 mars) në kinemanë “Milenium” me shfaqjen e filmit “Pasioni i Doden Bouffan” të regjisorit Tran An Hung. Programi për aktivitetet e planifikuara nga vendet dhe partnerët frankofonë gjatë marsit 2024, me të cilin do të shënohet muaji i Frankofonisë në Maqedoninë e Veriut, u prezantua nga ambasadorët e Zvicrës dhe Francës.

Programi i sivjetmë “Festa e Frankofonisë” përfshin koncerte nga muzikantë të shquar, një javë filmi frankofon, konkurs leximi ekspresiv, ekspozitën “Reflektimet parisiene” në Çifte Hamam dhe ngjarje të tjera. Më 4 prill në IN Teatrin Kombëtar në Manastir do të ketë mbrëmje franceze në Festivalin e Xhazit në Manastir me treshen e Nikolla Gardelit.

Do të mbahet edhe edicioni i dytë i Parlamentit të Frankofonëve të Rinj, i cili organizohet nga Kuvendi i Maqedonisë së Veriut.

Vendi ynë është anëtar i plotë i Organizatës Ndërkombëtare të Frankofonisë që nga viti 2006 dhe në të janë të bashkuara 88 shtete.

Festimi i “Festës së Frankofonisë” u realizua në bashkëpunim me ambasadat e shteteve anëtare të organizatës ndërkombëtare të Frankofonisë, Franca, Zvicra, Rumania, Greqia, Belgjika, Bullgaria dhe Shqipëria.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе