Fillon festivali “Teatri Shqiptar në Maqedoni e Veriut”

од admin_kult

Edicioni i 21-të i festivalit “Atarët shqiptarë në Maqedoninë e Veriut” do të mbahet sot, më 30 qershor, në Qendrën për Kulturë në Dibër. – Hapja e këtij edicioni do t’i takojë Teatrit Shqiptar të Shkupit me shfaqjen “Murlin Murlo” me shkrim nga Nikolaj Koljada, me regji të Kristina Dimitrovës.

Në ditët në vijim aktorët e Teatrit “Ultra” nga Kumanova do të interpretojnë shfaqjet “Shërimi”, Teatri i Gostivarit “Ves Ves”, EK Kombëtar “Kujtim Spahivogli” nga Tirana, Teatri Kombëtar i Prishtinës, si dhe Teatri Shqiptar për Fëmijë dhe të Rinj nga Shkupi, Ilber Nuredini, drejtor i festivalit, ka thënë për MIA-an.  Ai shtoi se në natën e fundit të festivalit të Dibrës do të ketë mundësinë të ndjekë shfaqjen “Qytetari fisnik” të Molierit me regji të Kustrim Bekteshit, pasi do të shpërndahen çmimet për shfaqjen, regjinë, aktorin dhe aktoren më të mirë. Festivalin e shpalli të hapur kryetari i komunës Hekuran Duka, ndërsa manifestimi mbështetet nga Ministria e Kulturës e Maqedonisë së Veriut, Komuna e Dibrës, NI Qendra për Kulturë-Dibër dhe kompania Knauf.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе