ARTISTËT POLAK  DO TË PUNOJNË  PËR DY JAVË, PËR TË DHËNË NJË PJESË TË PUNIMEVE

од admin_kult

Artistët polakë Artur Zhmijevski dhe Pavel Althamer do të jenë të ftuar ekskluzivë në Muzeun e Artit Bashkëkohor në Shkup. Nga data 1 deri më 14 korrik, ata do të hapin muzeun e tyre dhe më pas do t’i dhurojnë departamentit.

Menaxher i projektit është Vladimir Jançevski.

Projekti “”Studio e hapur” do të zhvillohet në një nga ambientet e galerisë së MPK-së çdo ditë nga ora 14 deri në orët e vona të natës, ku vizitorët do të kenë mundësinë të shohin proçesin e punës së Zhmijevskit dhe Althamerit.

Ata janë ndër përfaqësuesit më të rëndësishëm të të ashtuquajturit art kritik, bazuar në përpunimin kritik të temave aktuale të jetës publike.

Gjatë këtyre dy javëve, artistët do të krijojnë rreth 30 piktura, karikatura dhe kolazhe nga libra të vjetër, harta, postera.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе