Fillon Festivali i 20-të Ndërkombëtar i Teatrit “Aktori i Europës”

од admin_kult

Me një retrospektivë të fituesve të mëparshëm të çmimit për arritje jetësore “Aktori i Evropës”, sot nga ora 21:00 para Pallatit në Resnjë do të fillojë Festivali i 20-të Ndërkombëtar Teatror “Aktori i Evropës”. Këtë vit, çmimi për arritje të jetës shkon për Mladen Nelevic nga Mali i Zi, për të cilin do të shfaqet një portret artistik me të gjitha krijimet e tij teatrale dhe filmike.

Një nderim i veçantë në përvjetor do t’i bëhet Peter Brook, aktori i të cilit Bruce Meyers mori këtë çmim për arritje jetësore disa vite më parë dhe interpretoi shfaqjen “Inkuizitori i madh”, bazuar në romanin e Dostojevskit.

Çmimet “Çelësat e Prespës” do t’i jepen Metodija Ionovskit dhe Gotse Ristovskit, autorë dhe publicistë maqedonas që kanë botuar dhe i kanë kushtuar hulumtime të veçanta Prespës.

Karta e Madhe tradicionale “Ballkani – Zemra e Evropës” iu dha këtë vit gazetarit grek Christos Matis dhe dramaturgut kosovar Haqif Muliqi.

Pas ceremonisë së hapjes, Vassili Laerti, aktori i teatrove popullore të Athinës dhe Tiranës do të interpretojë me “Agamenonin” e Eskilit.

Në garën zyrtare të festivalit të këtij viti u përzgjodhën: “Përjetësia poetike e Hugo dhe Bodlerit” nga Franca, “Katër Epoletat” e Haqif Muliqit nga Kosova, “Portokallia Blu” e Joe Penhall nga Britania e Madhe, interpretuar nga Qendra e Kulturës “Jordan” HK-Giant” nga Velesi, “Pelikani” nga August Strindberg nga Suedia, me regji të Teodora Siljanoska dhe “Carmen” nga Miguel Delibes, bazuar në romanin “Pesë orë me Mario”, interpretuar nga Teatri Dramatik Shkup, me regji të Dejan Projkovskit.

Festivali i 20-të “Aktori i Europës” do të mbyllet solemnisht më 11 korrik.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе