Festivali Ndërkombëtar i Korit “Zëri Ohrit”

од admin_kult

Organizuar nga kori i qytetit të Ohrit “Voks  Lihnidos” sot do të mbahet Festivali i katërt ndërkombëtar të korit “Zëri i Ohrit”.

Krahas nikoqirit, në kishën katedrale “Shën Sofia”, do të performojnë anëtarët e korit të përzier KUD “Svetozar Markoviq” nga Novi Sadi, kori “Pjesmarrësit” në Qendrën Kulturore “Kikinda” nga Serbia, kori i meshkujve për fëmijë nga Opera Kombëtare e Estonisë, kori i të rinjve femra në MKC Shkupi dhe kori për fëmijë “Shën Kirili dhe Metodi” nga Velesi.

Në festival do të promovohen gjuhët, kulturat dhe traditat e ndryshme. Për herë të parë do të interpretohet një kompozim bashkëkohor me folklore, elemente të kompozitorit të Ohrit Goce Gavrilovski, një këngë vllehe me korin multietnik për fëmijë, këngë popullore turke dhe këngë e vjetër andaluziane.

I shoqëruar nga kori, përpunimi i do të kryhet në mënyrë të tepruar kompozim nga Toshe Proeski i saksofonisit të Ohrit,  Goran Papaz. Kori i qytetit të Ohrit në vitin 2020 shënoi 55 vjetorin e egzistimit të saj që nga viti 2015 që quhet “Voks Lihnidos” dhe drejtohet nga dirigjenti Burim Hidri.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе